ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Turnieje szachowe

Wojtaszek IV w Kalkucie

| 3 komentarze

Nie czekaliśmy zbyt długo na kolejny występ Radka Wojtaszka. Równolegle ze startem Bartosza Soćko w Pucharze Rosji oraz superturnieju w Londynie i Grand Prix FIDE w Taszkencie nasz jedyny zawodnik z klubu „2700+” uda się do Kalkuty, aby zmierzyć się z rywalami w piątej edycji rozgrywanego tam openu. Partie oglądamy TU!

Nasz arcymistrz rozstawiony jest z turniejową jedynką i na pewno będzie mu się ciężko grało w roli faworyta. Z drugiej strony pokazanie się w turnieju o formule otwartej oznacza, że Radek czuje się naprawdę silnie. Pełne wyniki turnieju znajdziemy na stronie organizatora.

Jak się okazało po raz kolejny rankingi nie grają(może z wyjątkiem Carlsena 🙂 ) i ani Radek ani Korobov nie wygrali turnieju w Kalkucie. Zwycięzcą okazał się Uzbek Marat Dzhumaev. Nasz rodak zajął 4 miejsce i niestety stracił na rankingu 10 oczek. Jednak nie to było celem. Radek ma odwagę startować w turniejach, w których jest faworytem i próbuje podnieść swoje umiejętności także w obszarze skutecznego wygrywania z zawodnikami z poziomu 24002700, co nie jest jego najsilniejszą stroną. Dużo łatwiej gra mu się z zawodnikami powyżej 2700. Dlatego wyrobienie w sobie automatyzmu wygrywania z niżej notowanymi przeciwnikami pozwoli mu wkroczyć do pierwszej piętnastki, co spowoduje, że będzie zapraszany za superturnieje. Zawody w Indiach pokazały, że jeszcze sporo przed nim pracy. Miejmy nadzieję, że za kilkanaście dni w dużo silniejszej kołówce w New Delhi Radek pokaże pełnie swoich możliwości. Po raz kolejny też dowiedzieliśmy się, że w Indiach szachy mają się dobrze i właśnie wyprodukowały 30 arcymistrza, którym został Vidit Santosh Gujrathi. A zawdzięczają ten wielki postęp Mistrzowi Świata Vishiemu Anandowi.

Pierwsza runda rozegrana zostanie 3 grudnia, a ostatnia 13 grudnia. Oprócz Radka zobaczymy m.in. takich zawodników, jak zeszłorocznego zwycięzcę Le Quam Liena z Wietnamu, znanego i ostatnio rozpoznawalnego, jako sekundanta Anny UsheninyAntona Korobowa, silnego chińczyka Ni Hua, hindusa Guptę, holendra Tiviakowa i innych.

Fot. Organizatorzy

W I rundzie nasz arcymistrz pokonał IM Eeasha KaKaravade(2385). Wygrali też Anton Korobov i Abhijeet Gupta, ale zremisowała spora grupa rozstawionych zawodników, w tym Ni HuaTiviakov.

W drugiej rundzie Radek pokonał z IM M. Shyam Sudarem(2484). Korobov i Gupta zremisowali. Z kompletem punktów mamy już tylko 6 zawodników w stuosobowej stawce.

Rywalem Radka w III rundzie był hinduski arcymistrz J. Chakkravarty Deepan(2487). Radek próbował przebić czarnymi rywala i nawet był blisko, jednak w sumie zremisował  i ma 2,5 pkt.

Fot. Organizatorzy

W IV rundzie Radek zmierzył się z GM M.R. Venkateshem z Indii legitymującym się rankingiem 2520. Partia, mimo przewagi naszego arcymistrza zakończyła się remisem.


W V rundzie nasz arcymistrz spotkał się z silnym arcymistrzem z Ukrainy Mikhailo Oleksienko(2573), który miał pół punktu więcej. Tym razem udało się przełamać opór przeciwnika i po 50 posunięciach Radek zainkasował punkt.

W VI rundzie Radek zmierzył się z niedawnym liderem, reprezentantem Uzbekistanu – GM Maratem Dzhumaevem(2530). Partia zakończyła się remisem.

Kolejnym przeciwnikiem Radka, w VII rundzie, był jeszcze jeden arcymistrz z Indii S.p. Sethuraman. I tym razem naszemu reprezentantowi nie udało się przełamać przeciwnika i zanotował kolejny remis.

W VIII rundzie niestety nasz „AS” przegrał z kolejnym arcymistrzem z Indii Senguptą Deep.

W IX rundzie Radek wygrał dość gładko z hinduskim arcymistrzem R.R. Laxmanem i miejmy nadzieję, że tak będzie do końca turnieju.

W X rundzie Radek spotkał się z kolejnym hinduskim zawodnikiem V. Vishnu Prasanna(2469). Partia zakończyła się remisem.

W ostatniej – XI rundzie – Radek Wojtaszek spotkał się z mołdawskim arcymistrzem Viorelem Iordachescu. Partia nie przejdzie do historii światowych, a nawet i polskich szachów i zostanie odnotowana, jako gładkie zwycięstwo Polaka. Tym samym nasz arcymistrz kończy ten turniej z wynikiem 7,5 pkt, co go na pewno nie zadowala.

3 Comments

  1. Pingback: Wojtaszek w AICF-AAI Cup - Turnieje szachowe

  2. Pingback: Wojtaszek w AICF-AAI Cup - chessbrains.pl

  3. Pingback: Szachy w moim życiu: Etos sportowca

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.