ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Turnieje szachowe

Wojtaszek w AICF-AAI Cup

| 1 Comment

Kolejna świetna informacja dotycząca naszego najlepszego zawodnika Radka Wojtaszka. Chwilę po openie w Kalkucie zagra on w silnej(XVIII kategoria) kołówce W Delhi. Tak więc święta spędzimy także pod znakiem szachowych emocji.

Oprócz Radka(2734) zobaczymy tam także sekundanta finalistki Mistrzostw Świata Kobiet Anny Usheniny znanego nam ukraińskiego arcymistrza Antona Korobova(2702)i rosyjskiego arcymistrza Jewgienija Alekseeva(2691). Gospodarzy będzie reprezentowała trójka zawodników – Krishnan Sasikiran (2676), Abhijeet Gupta(2662) oraz najmłodszy w stawce Parimarian Negi(2641).

Transmisja

W X rundzie Radek postawił wszystko na jedną kartę i wybrał bardzo ostrą grę w partii z Korobovem. W sumie opłaciło się to, gdyż nasz arcymistrz dostał świetną grę na pograniczu wygranej. Niestety słaba forma wyszła w niedoczasie i to przeciwnika, gdzie Radek nie znalazł wygrywających posunięć i dostał przegraną pozycję. Dzięki temu Korobov wygrał turniej, a Radek wraca do Polski po miesięcznym pobycie w Indiach w bardzo złym humorze. Niestety był to wybitnie nieudany wyjazd spowodowany głównie spadkiem formy w końcówce roku. Kosztowało to naszego arcymistrza także 20 pkt ELO straty na rankingu w pocie czoła zbieranym przez ostatnie miesiące. Miejmy nadzieję, że było to tylko okresowe obniżenie siły gry i po nowym roku zobaczymy Wojtaszka w takiej formie, do jakiej nas przyzwyczaił. Turniej kończy on z wynikiem 4,5 z 10 partii. To nie jest to, czego się spodziewał.

Fot. Organizatorzy

1. Negi – Gupta remis

2. Alekseev – Sasikiran remis

3.W ojtaszek – Korobov 0:1

Końcowe wyniki turnieju:

1. Korobov – 6,5 pkt

2. Alekseev – 5,5 pkt

3. Sasikiran – 5 pkt

4-5. Wojtaszek, Gupta – 4,5 pkt

6. Negi – 4 pkt

IX – przedostatnia runda, to pojedynek Radka z Sasikiranem, który, po słabym starcie, ma tyle samo punktów. W partii tej Radek urządził sobie pojedynek szachów błyskawicznych prawie nie zastanawiając się nad swoimi posunięciami. Wynika to z przygotowania, które tym razem trafiło w dziesiątkę. Po uproszczeniu pozycji został z pionkiem więcej, ale w końcówce z różnopolowymi gońcami, co niestety nie dawało nadziei na wygraną, więc zawodnicy zgodzili się na remis.

 

Pary IX rundy:

1. Korobov – Negi 1:0

2. Sasikiran – Wojtaszek remis

3. Gupta – Alekseev remis

Na rundę przed końcem turnieju prowadzi Korobov(5,5 pkt), przed Alekseevem(5 pkt).Wojtaszek i Sasikiran maja po 4,5 pkt, za nimi Gupta z 4 pkt i Negi z 3,5 pkt.

W VIII rundzie Radkowi przyjdzie zmierzyć się w pojedynku rewanżowym z Abhijeetem Guptą. Wczorajsza porażka Korobova spowodowała, że jeszcze wszystko w tym turnieju może się zdarzyć.

Partia miała chyba inny przebieg niż przewidywał nasz arcymistrz. Tym razem na lepiej przygotowanego wyglądał hindus, który szybko wykonywał posunięcia w debiucie i osiągnął delikatnie lepszą pozycję czarnym kolorem zaskakując naszego zawodnika w 11 posunięciu. Radek nie szukał komplikacji i widząc, że z tej partii nic nie jest w stanie wyciągnąć grał proste posunięcia, które doprowadziły do końcówki czterowieżowej zakończonej remisem.

Wyniki VIII rundy

1. Negi – Alekseev remis

2. Wojtaszek – Gupta remis

3. Korobov – Sasikiran remis

Sytuacja w tabeli nie zmieniła się. Na  czele Alekseev i Korobov po 4,5 pkt. Po 4 pkt mają Wojtaszek i Sasikiran3,5 pkt mają Negi Gupta.

W VII rundzie Radek spotka się z Alekseevem, którego w poprzednim kole pokonał białym kolorem.

Panowie rozegrali partię bez historii. Nawet jednego własnego posunięcia. Obydwaj dobrze przygotowani wykonali 36 posunięć, które doprowadziły do wiecznego szacha. Jak widać Rosjanin zapoznał się z twórczością Ananda i wybrał pryncypialną kontynuację licząc, że zaskoczy Radka, który mógł nie spodziewać się 6.Ge3.

Wyniki VII rundy

1. Sasikiran – Negi 1:0

2. Gupta – Korobov 1:0

3. Alekseev – Wojtaszek remis

Na  czele Alekseev i Korobov po 4 pkt. Po 3,5 pkt mają Wojtaszek i Sasikiran3 pkt mają NegiGupta. Czeka nas ciekawa końcówka.

Drugie koło Radek rozpocznie od rewanżowego pojedynku z Negi. W pierwszej rundzie nasz arcymistrz nie dał rady „wycisnąć” pozycji. Czy tym razem będzie lepiej?

Niestety hindus nie zaryzykował i wybrał remisowy wariant w obronie sycylijskiej. Po oddaniu jakości za dwa piony powstała pozycja, z którą żadna ze stron nie mogła nic zrobić. Partia bez historii zakończona remisem.

Wyniki VI rundy

1. Negi – Wojtaszek remis

2. Korobov – Alekseev remis

3. Sasikiran – Gupta 1:0

Na  czele Korobov4 pkt. Drugie miejsce samodzielnie okupuje Alekseev3,5 pkt. Po 3 pkt mają Wojtaszek i Negi.  Piątą pozycję zajmuje  Sasikiran2,5 pkt, a ostatni jest Gupta z 2 pkt.

V – ostatnia runda pierwszego koła – to pojedynek Radka z hinduskim arcymistrzem Krishnanem Sasikiranem. Nasz zawodnik uzyskał po debiucie niewielką przewagę i spróbował zagrać na izolowanego piona przeciwnika. Po jego wzięciu okazał się, że Sasikiran ma małą kombinację związaną z biciem pionka na h3 i po kilku wymianach panowie pozostali z różnopolowymi gońcami w końcówce, co spowodowało szybkie podpisanie remisu.

Na półmetku Radek ma 2,5 pkt i nie jest to czego się spodziewał i na pewno nie jest to czego oczekiwali kibice. Na pewno żal partii nr 3(Gupta) i nr. 4(Korobov), gdzie wyniki powinny być korzystniejsze dla Wojtaszka. Od jutro rusza drugie koło.

Wyniki V rundy:

1. Alekseev – Gupta 1:0

2. Negi – Korobov remis

3. Wojtaszek – Sasikiran remis

Na półmetku na czele Korobov z 3,5 pkt. Drugie miejsce samodzielnie okupuje Alekseev3 pkt. Po 2,5 pkt mają Wojtaszek i Negi.  Piątą pozycję zajmuje Gupta z 2 pkt, a ostatni jest Sasikiran1,5 pkt.

W IV rundzie Radek spotkał się ze znanym nam z meczu z Lublina Mistrzem Ukrainy Antonem Korobovem. Po debiucie nie spodziewaliśmy się, że dostaniemy pod choinkę taki prezent. Radek, jak zwykle zresztą, osiągnął czarnymi pozycję rokującą i wydawało się, że wiele mu w tej partii nie grozi. Jednak szachy są grą błędów. Od 28 posunięcia siła gry naszego arcymistrza zaczęła spadać, a apogeum „upadku” osiągnęła w „kontrolnym40 ruchu, kiedy to zobaczyliśmy 40…Hc4 i partię można było poddać. Niespodziewanie Korobov nie znalazł prosto wygrywającej kontynuacji, choć  po 41.Hf3 wydawało się, że wyrok zostanie wykonany szybko. Niestety pozycja była na tyle zła, że nie dało się z nią nic robić. Znany z dokładnej obrony Wojtaszek jeszcze trochę posprawdzał przeciwnika, ale niestety Wigilii 2012 nie zapamięta dobrze. A juniorom polecamy końcówkę wieżową z partii GuptaNegi.

Wyniki IV rundy 1. Gupta – Negi remis 2. Sasikiran – Alekseev remis 3. Korobov – Wojtaszek 1:0 Po IV rundach na czele Korobov – 3 pkt przed Wojtaszkiem, Alekseevem, Guptą i Negim po 2 pkt. Tabelę zamyka Sasikiran1pkt.

W III rundzie Wojtaszek grał czarnymi z arcymistrzem Abhijeetem Guptą. Zafundował nam horror z nie do końca szczęśliwym zakończeniem. Po 28.Gg4 wydawało się, że zobaczymy powtórkę z wczorajszej partii. Dobra i szybka gra w debiucie i uzyskana wygrana pozycja w grze środkowej. Niestety tym razem zobaczyliśmy serię niefortunnych ruchów i nasz superarcymistrz popadł w tarapaty.  Szczęśliwie w niedoczasie Gupty udało się jednak ta partię zremisować, ale 28….Hc4 i następne 31….hxg6 będą się Radkowi śniły. Oby tylko dziś. Bo jutro turniej trwa dalej.

Wyniki III rundy:

1. Alekseev – Negi 1:0

2. Gupta – Wojtaszek remis

3. Sasikiran – Korobov 0:1

Po III rundach na czele Wojtaszek i Korobov po 2 pkt przed Alekseevem, Guptą i Negim po 1,5 pkt. Tabelę zamyka Sasikiran z 0,5 pkt.

Fot. Organizatorzy

W II rundzie przeciwnikiem Radka był Mistrz Rosji z 2006 roku Evgeny Alekseev. Tym razem zobaczyliśmy naszego reprezentanta w jego najlepszej odsłonie. Świetne przygotowanie debiutowe, szybki atak, wykorzystanie słabości i gładkie zwycięstwo. Posunięcie 18.He1 robi wrażenie. Po takim, na pierwszy rzut oka wycofującym się ruchu, pozycja czarnych nie wygląda dobrze. Po 24 posunięciach czarny powinien się poddać, jednak zaskoczony Rosjanin chyba nie mógł zrozumieć, co się stało w debiucie. Radek szybko znalazł mata w kilkunastu posunięciach i „zamknął” wynik. Partia przypomina zwycięstwa z Nakamurą i Radjabovem na ostatniej Olimpiadzie, choć tym razem nie był to przeciwnik aż tak klasowy, jednak ma pewno grający silniej niż pokazuje to jego ranking.

Wyniki II rundy:

1. Negi – Sasikiran 1:0

2. Korobov – Gupta remis

3. Wojtaszek – Alekseev 1:0

Fot. Organizatorzy

W I rundzie Radek spotkał się z aktualnym mistrzem Azji i mimo uzyskania niewielkiej przewagi nie dał rady jej zrealizować. Po 50 posunięciach, w których wymieniły się wszystkie figury poza czarnopolowymi gońcami obydwaj zawodnicy zgodzili się na remis. Tak samo zakończyły się pozostałe dwie partie.

Wyniki I rundy: 1. Wojtaszek – Negi remis 2. Alekseev – Korobov remis 3. Gupta – Sasikiran remis

Fot. aaichess.com

Zwycięzcą poprzedniej edycji tego turnieju był Fabiano Caruana, który od tych właśnie zawodów rozpoczął szturm na pierwszą dziesiątkę szachistów świata. A ostatnia była  Mistrzyni Świata Hou Yifan.

Pomiędzy turniejami Radek spędzi czas u Mistrza Świata Vishiego Ananda ustalając szczegóły przygotowań do przyszłorocznego meczu o Mistrzostwo Świata. Rundy ruszają o 9:30 naszego czasu.

Wylosowane numery startowe:

1. Radosław Wojtaszek

2. Jewgenij Alekseev

3. Abhijeet Gupta

4. Krishnan Sasikiran

5. Anoton Korobov

6. Parimarjan Negi

One Comment

  1. Pingback: Ekstraliga Czeska - Turnieje szachowe

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.