ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Turnieje szachowe

Soćkowie w Rilton Cup

| 4 komentarze

Jak co roku arcymistrzowskie małżeństwo Bartosza i Monika Soćko zagrają w 42 już turnieju Rilton Cup rozgrywanym w Sztokholmie w dniach 27 grudnia 2012 – 5 stycznia 2013 roku.

Oprócz nich zobaczymy też trenera Kadry Narodowej arcymistrza Michała Krasenkowa – dwukrotnego(‚94 i ‚95) zwycięzcy tego turnieju. Także dwukrotnie turniej ten wygrywał arcymistrz Radek Wojtaszek(‚07 i ‚08). Oprócz naszych reprezentantów zobaczymy też takich graczy, jak Ilya Smirin(2652), Aleksandr Shimanov(2630), czy Erwin L’ami(2625).

Rundy IVIII zaczynają się o 15:00. Ostatnia runda o 12:00. „Sylwester31.12.12 – wolny dzień.

Transmisja.

W I rundzie nasi zawodnicy zainkasowali po punkcie ze słabszymi przeciwnikami. Bartosz pokonał czarnymi Norwega Aryana Tari(2268), Monika  białymi Lennarta Evertssona(2187), a Michał Nicolaja Zadruznego(2257).

Fot. Lars OH Hedlund

II rundzie czekali na ich WGM Elena Zaiatz(2427 – czarnymi z Bartoszem), FM Jonathan Westerberg(2320 – czarnymi z Michałem) oraz Egon Norlin(2112 – białymi z Moniką). Monika oraz Michał planowo wygrali, natomiast przeciwniczka Bartosza bardzo odważnie podeszła do partii i przez większość partii naciskała naszego arcymistrza, jednak bezskutecznie i partia zakończyła się remisem.

Fot. Lars OH Hedlund

III runda to pojedynek Michała z IM Jensem Kristiansenem(2454), Moniki z GM Evgenijem Glejzerovem(2557) i Bartosza z GM Ralfem Akessonem(2441). Nasi zawodnicy zagrali bardzo dobrze. Panowie wygrali, a Monika osiągnęła cenny remis. Warto zobaczyć realizację końcówki W+G na W w wykonaniu naszego trenera Kadry Narodowej .

Fot. Lars OH Hedlund

W IV rundzie Michał spotkał się z drugim zawodnikiem z kompletem punktów – GM Sergeyem Ivanovem(2550) i pokonał go grając białym kolorem, Bartosz czarnymi zremisował po partii, z której na pewno nie jest zadowolony, z IM Frode Urkedalem(2469), a Monika nie poradziła sobie białymi z Aleksandrem Shimanovem(2630).

Tak więc Michał Krasenkow jest jedynym zawodnikiem z kompletem punktów, Bartosz ma 3 pkt, a Monika 2,5 pkt.

W V rundzie Michał spotka się z zeszłorocznym zwycięzcą GM Alexandrem Shimanovem(2630), Bartosz z IM Axelem Rombaldonim(2464), a rywalem Moniki będzie IM Vladimr Poley(2327). I tak pierwszy dzień Nowego Roku był udany dla naszych zawodników. Bartosz i Monika wygrali swoje pojedynki, a Michał czarnymi zgodził się na remis z jednym z faworytów do zwycięstwa.

Michał pozostał samodzielnym liderem z 4,5 pkt, Bartosz ma 4 pkt, a Monika 3,5 pkt. Czekamy na kojarzenia, bo możemy mieć pojedynek polsko-polski na I szachownicy. Jednak jeszcze nie w tej rundzie. Michał zagra białymi z turniejową „jedynkąIlia Smirinem(2652), Bartosz czarnymi z IM Erikiem Blomqvistem(2448), a Monika również czarnymi z Evenem Thingstadem(2245).

Fot. Lars OH Hedlund

2,5 pkt zdobyli dziś nasi zawodnicy. Michał próbował „dobrać się” do Smirina, ale bezskutecznie i podpisał remis, natomiast Monika i Bartosz zgodnie wygrali swoje pojedynki. I tak na czele mamy dwóch Polaków, Shimanova i szwedkę Pię Cramling reprezentującą płeć „piękną„. Tuż za nimi grupa zawodników z 4,5 pkt wśród których mamy Monikę Soćko.

A kojarzenie mogły być tylko jedne. Na I szachownicy jutro zobaczymy pojedynek SoćkoKrasenkow, a Smirina sprawdzi tym razem Monika.

Fot. Lars OH Hedlund

Partia Trenera Kadry Narodowej z reprezentantem kraju i zdobywcą Pucharu Rosji nie była „szybkim” remisem, a przeciwnicy zgodzili się na ten rezultat wykorzystując swoje szanse. Trochę więcej miał ich Bartosz, który miał delikatną przewagę przez całą partię, jednak Michał zneutralizował naciski Bartosza i przeszedł do kontrataku, który spowodował wyrównania, a następnie trzykrotne powtórzenie pozycji. Niestety Ilja Smirin był za silny dla Moniki, która z wiadomych sobie powodów postanowiła zagrać, jak Michaił Tal i poświęciła figurę, bo była Moniką Soćko. 🙂 Jakby wygrała, to byłaby to jedna z najładniejszych partii tego turnieju, jednak Smirin szybko pokazał, że to poświęcenie nie jest poprawne.

 Ponieważ Shimanov pokonał Cramling, to nie mamy już Polaka jako lidera turnieju.

Fot. Lars OH Hedlund

A w VIII rundzie Polacy „zaliczyli” wszystkie możliwe rezultaty. Niestety bardzo słabą partię rozegrał Bartosz, a podstawienie mata było tylko kulminacją złej pozycji w partii granej czarnymi z IM Vilką Sipilą. Monika zremisowała z Aliną L’ami. Natomiast Michał pięknie wymanewrował Aleksandra Volodina i wrócił na pozycje lidera, którą współdzieli z Ilią Smirynem, który pokonał prowadzącego Shimanova.

Jutro Krasenkow i Smirin rozegrają korespondencyjny pojedynek o zwycięstwo, a o pierwszym miejscu zadecydują ich przeciwnicy. Przeciwnikiem Michała będzie ograny przez Bartosza młody Włoch Axel Rombaldoni, a Ilia zmierzy się z Erwinem L’Ami. Bartosza sprawdzi Tiger Hillarp-Persson, a Monikę Christopher Lissang. Start o 12:00.

Fot. Lars OH Hedlund

Cała nasza trójka dziś wygrała, co – przy porażce Smirina – oznacza, że zwycięzcą turnieju został Michał Krasenkow zdobywając 7,5 pkt, Bartosz zdobył 6,5 pkt i zajął 6 miejsce, a Monika z 6 pkt była 12 i 2 wśród kobiet za swoją przyjaciółką słynną szwedką Pią Cramling.

Szczegółowe wyniki na stronie turnieju.

4 Comments

  1. Pingback: Moscow Open - Turnieje szachowe

  2. Pingback: Rilton Cup 2013 - Turnieje szachowe

  3. Pingback: Rilton Cup 2013 - chessbrains.pl

  4. Pingback: IIr. Rilton Cup 2013 - Soćko, Piorun i Krasenkow z kompletem. - chessbrains.pl

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.