ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Turnieje szachowe

Tradewise Gibraltar 2013

| 4 komentarze

Imprez szachowych na początku roku nam nie brakuje. Jeszcze nie zakończył się turniej w Wijk Aan Zee, a już przed nami kolejna ważna impreza – turniej „Tradewise Gibraltar Chess Festival 2013

Jak co roku na ten skalisty półwysep na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego przy wyjściu Morza Śródziemnego do Oceanu Atlantyckiego zjedzie się kilkuset szachistów, którzy zmierzą się o tytuł najlepszego zawodnika.

 

W tym roku wystąpi w turnieju także grupa naszych zawodników z arc. Radkiem Wojtaszkiem na czele. Oprócz niego zobaczymy jeszcze arc. Mateusza Bartla, Mistrza Świata do lat 18 i 20 arc. Darka Świercza, arc. Artura Jakubca, IM Piotra Dukaczewskiego oraz Prezesa Polskiego Związku Szachowego Tomasza Sielickiego.

Fot. Organizatorzy

Oprócz Radka Klub „2700+” reprezentować jeszcze będą: Vasillij Ivanchuk(2758), Gata Kamski(2740), Michael Adams(2725), Mistrz Europy w szachach błyskawicznych Maxime Vachier-Lagrave(2711), David Navara(2710), Alexei Shirov(2708) oraz Le Quang Liem(2705). Zobaczymy też obrońcę tytułu „króla GibraltaruNigela Shorta, który rok temu pokonał w dogrywce świetnie grającą Hou Yifan.

Fot. Organizatorzy

Zawody w grupie Mistrzowskiej zaczynają się we wtorek 22 stycznia. o godzinie 15:00. Wszystkie rundy I-IX zaczynają się o 15:00, natomiast runda X o godzinie 11:00 31 stycznia. Fundusz nagród całkiem niezły – dobrze ponad 100.000 funtów brytyjskich. Zwycięzca „skasuje20.000 funtów.

Live chess broadcast powered by ChessBomb and Chessdom

Fot. Organizatorzy

W ostatniej rundzie nasi zawodnicy dostali ostatnią szansę na zminimalizowanie strat. Niestety Radek po raz kolejny zremisował, tym razem z GM Rubenem Felgaerem(2557) i zakończył zawody na 17 miejscu zdobywając 7 pkt. Tyle samo zdobył ich Mateusz Bartel, który dziś pokonał GM Mathiasa Womacka(2442). Dało mu to 24 pozycję. Darek Świercz też dziś wygrał(z Brede Kvisvikiem(2314)) i z 6,5 pkt zajął 29 miejsce, a Artur Jakubiec zremisował z IM Stefanem Docxem(2426) i też zdobył 6,5 pkt, co mu dało 33 pozycję. Piotr Dukaczewski z zdobył 5,5 pkt, co mu dało dokładnie 100 miejsce, a Prezes Sielicki z 3 pkt był 221.

Niestety nie możemy tego turnieju zaliczyć do udanych dla żadnego z naszych kadrowiczów. Jedyny, który zarobił na rankingu jest Jakubiec, któremu przybędzie 5 pkt. Reszta straciła, w tym Radek Wojtaszek10 pkt. Wygląda na to, że nasz arcymistrz jest w dużym kryzysie. Darek Świercz świetnie zaczął, ale partia z Vitiugovem wytrąciła go z impetu i całkowicie zahamowała, tak że w sumie stracił 5 pkt. Szkoda, bo zapowiadał się świetny wynik. Mateusz Bartel poniósł jeszcze większe straty niż Radek (10,5 pkt) i też wyjeżdża niezadowolony.

Do dogrywki o zwycięstwo w turnieju awansowała czwórka zawodników – Vitiugov, Vachier-Lagrave, Sandipan i zeszłoroczny zwycięzca Short. W turnieju dodatkowym zwyciężył Vitiugov pokonując w 1.5:0,5 finale Shorta. Szczegółowe wyniki turnieju są dostępne na stronie zawodów.

Fot. Organizatorzy

Przedostatnia runda nie była udana dla Darka Świercza. Wygląda na to, że od przegranej z Vitiugovem nie jest w stanie się pozbierać. Dziś niestety przegrał z mało znanym Josephem Gallagherem(2499) i jego sytuacja w tym turnieju nie wygląda dobrze. Wygrał Radek Wojtaszek z niebezpieczną Victorią Cmilyte(2515) i jutro będzie walczył o zachowanie twarzy w tym turnieju. Wygrał też Artur Jakubiec z Ketevan Arakhamia-Grant(2405), a Mateusz Bartel zremisował z chinką Ju Wenjun(2505). W partiach na szczycie tabeli padł remis w pojedynku ShortVitiugov oraz zanotowaliśmy zwycięstwo Vachier-Lagrave nad Kamskim. Tak więc 3 zawodników ma 7,5 pkt i jutro może czekać nas tie-break. Z naszych najlepszy jest Radek z 6,5 pkt.

Fot. Organizatorzy

IX runda wyraźnie lepsza dla naszych zawodników, choć niestety forma Radka budzi wiele wątpliwości. Dzisiejsza partia z wybitną szachistką szwedzką Pią Cramling(2518) pokazała, że spadek formy naszego arcymistrza jest niepokojący. Mateusz Bartel pokonał Olgę Dolzhikovą(2239), tak jak i Darek Świercz Jovankę Houskę(2416). Wygrał także Artur Jakubiec z Maxence Godardem(2340). Na dwie rundy przed końcem Radek, Mateusz i Darek mają po 5,5 pkt, a Artur 5 pkt.

Na czele tabeli z 7 pkt Short i Vitiugov, którzy jutro zagrają ze sobą.

Fot. Organizatorzy

Niestety nie mieliśmy okazji oglądać żadnej partii naszych reprezentantów na transmisji. VIII runda nie była przełomowa i nie zanotowaliśmy żadnego spektakularnego sukcesu. Radek zrewanżował się „płci pięknej” i pokonał Hoang Thanh Trang(2469), niestety trzeci raz usłyszeliśmy z ust polaka słynne „Kobieta mnie bije!” – tym razem krzyczącym był Artur Jakubiec, którego pokonała przepiękna Tania Sachdev(2403). Swoją partię wygrał też Mateusz Bartel z nisko notowanym Alanem Tate(2290). Zremisował dziś Darek Świercz ze znanym z turnieju „Comarch Cup 2011Lukasem Cernouskiem(2453). Na czołowych szachownicach Vitiugov pokonał Kiriła Georgieva i przy remisie Le Quang Liema objął samodzielne prowadzenie. Partie Polaków pojawią się jutro.

Fot. Organizatorzy

Tragiczna niedziela dla naszych zawodników. Darek Świercz jeszcze chyba był pod wpływem wczorajszej porażki z Vitiugovem, bo dziś zagrał słabą partię z Davidem Larino Nieto (2497), szczególnie w drugiej jej połowie. Przez cała partię wydawało się, że Artur Jakubiec oprze się Shortowi(2690), jednak ofiara figury przez anglika spowodowała, że zaczął popełniać błędy. Kolejna kobieta pokonała naszego arcymistrza. Tym razem Mateusza Bartla pokonała Valentina Gunina(2490). Jedyną połówkę zdobył Radek Wojtaszek w partii z Athanasiosem Mastrovasilisem (2498) i na pewno nie powoduje to radości na jego twarzy. Gorzej chyba być nie mogło. ;-( Remisem zakończyła się partia dwójki zawodników z kompletem punktów po 5 rundach – Vitiugova i Le Quang Liema. Miejmy nadzieję, że nasi się pozbierają i od jutra zaczną grać. Jutro niestety nie zobaczymy ich na transmisji.

Fot. Organizatorzy

Niestety Darek Świercz nie dał rady Vitiugovowi i przegrał dzisiejszą partię. W pojedynku byłego trenera i podopiecznego, czyli Artura Jakubca i Radka Wojtaszka padł remis, który raczej nie zadowala naszego superarcymistrza, który grał niedokładnie całą partię. Wreszcie wygrał Mateusz Bartel z Tadeasem Kriebelem(2369), tak jak i Piotr Dukaczewski. W turnieju pozostało już tylko dwóch zawodników z kompletem punktów – Le Quang Liem oraz Vitiugov i oni to zagrają ze sobą w niedzielę.

Fot. Organizatorzy

Bohaterem dzisiejszego dnia był na pewno Darek Świercz. Po świetnej grze zainkasował punkt z aktualnym mistrzem Europy w szachach błyskawicznych Maxime Vachier-Lagrave(2711). Francuz przeszarżował, licząc chyba na jakieś zaślepienie naszego młodego zawodnika. Jednak Darek nabrał już rutyny jakiś czas temu i zawodnicy z klubu „2700+” nie są mu straszni. Dokładnie przeliczył i zainkasował punkt. Gładziutko. Drugi z naszych „stuprocentowcówArtur Jakubiec bez jakiejś specjalnej rywalizacji zremisował z dużo silniejszym Tchakievem(2650). Wygrał dziś Radek z nieznanym nam bliżej hindusem Karavade(2391).  Zremisował znowu Mateusz Bartel (z Robertem Aloma Vidal(2389)), a Piotr Dukaczewski wygrał z Milanem Kandicem(2090).

Na czele tabeli już tylko 4 zawodników ze 100% rezultatem – Le Quang LiemVitiugov, Iturrizaga i nasz Darek Świercz. 3,5 pkt ma Artur,  3 pkt ma Radek i 2,5 pkt Mateusz.

Czy tą partię grał Radek Wojtaszek? Czy kolory się nie poprzestawiały? Niestety chyba to on grał czarnymi. 🙁 Była Mistrzyni Świata Antoaneta Stefanowa (2516) rozgromiła naszego asa. Grała lepiej, mądrzej, ciekawiej, z większym polotem. A nasz arcymistrz niestety nie. Być może zaślepiła go uroda pięknej Bułgarki, która ostatnio ma szczęście do Polaków(wyeliminowała w III rundzie Mistrzostw Świata Kobiet Monikę Soćko)? Wygrał za to gładko Darek Świercz, który grał także z panią, reprezentującą Węgry Hoang Thanh Trang(2469)  i ma komplet punktów. Kolejny remis z niżej notowanym przeciwnikiem(Nico Georgiadisem(2369)) zanotował Mateusz Bartel. Ale mamy jeszcze jednego reprezentanta z kompletem punktów! Artur Jakubiec pokonał czarnymi Nuri Kambeza(2241).  Porażka Radka była niestety największą niespodzianką III rundy. Zremisował dziś swoją partię Shirov z Eeshą Karavadr(2391) i ma tylko 2 pkt. No i wygrał Prezes! Ale przegrał, dość niespodziewanie, Piotr Dukaczewski.

ByW II rundzie Radek i Darek zrobili „swoje” pokonując odpowiednio IM Stefana Docxa(2426) oraz IM Petera Dittmara(2330). Wygrał także Artur Jakubiec z Matejem Vypariną(2305). Niestety do Ivanchuka i Kamskiego dołączył Mateusz Bartel, który zremisował z Richardem Jonesem(2393). Przegrał swoją partię Piotr Dukaczewski z IM Anną Zatonskih(2491). Największą niespodzianką jest porażka zeszłorocznego triumfatora Nigela Shorta, którego pokonał Ismael Teran Alvarez(2399). Zremisował swoją partię Alexei Shirov i tym samym dołączył do Ivanchuka oraz Kamskiego.

Fot. Organizatorzy

Niespodzianki na rozpoczęcie turnieju Mistrzowskiego w Gibraltarze. I to od razu na dwóch pierwszych szachownicach. Na I turniejowa „jedynkaIvanchuk dostał gorszą pozycję z posiadającym zaledwie 2218 ELO Hristosem Zygourisem, co zmusiło go do przyjęcia propozycji remisowej. Natomiast na drugiej szachownicy Gata Kamski dał się złapać na wiecznego szacha jeszcze słabszemu(2206) Aerniemu Andreasovi. Także sporą niespodzianką są remis chinki Zhao Xue(2554) z Johannes Luangtep  Kvislą(2148) i porażka szwedki Pi Cramling(2518) z Paulo Pinho(2128). Pozostali faworyci już powygrywali. W tym nasz Radek Wojtaszek czarnymi z Juan Antonio Urbina Perezem(2214). Wygrali także planowo Mateusz Bartel (z Alanem Byronem(2167)) i Darek Świercz (z Carlosem Vinas Guerrero(2167)). Wygrali też Artur Jakubiec z Pavlem Janevem(2126) oraz Piotr Dukaczewski z Ishanem Ramdewarem(1658), a niestety przegrał Prezes PZSzach Tomasz Sielicki z dużo wyżej notowanym Nico Georgiadisem(2369).

Nieprawdziwy jest wynik partii Shirova na transmisji. To jest partia Navary.

4 Comments

  1. Pingback: Moscow Open - Turnieje szachowe

  2. Pingback: Moscow Open - chessbrains.pl

  3. Pingback: Darek Świercz nagrodzony w Gibraltarze - PZSzach Newsy

  4. Pingback: Darek Świercz nagrodzony w Gibraltarze - chessbrains.pl

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.