ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Turnieje szachowe

Duda gra w Budapeszcie

| 2 komentarze

W dniu, kiedy Radek Gajek, Łukasz Jarmuła oraz Ewa Harazińska potwierdzali w Cappelle La Grande swoje normy na tytuły międzynarodowe inny nasz junior  członek elitarnego zespołu talentów „Wojtaszek Comarch Team„- IM Jan Krzysztof Duda rozpoczynał walkę o swoją kolejną normę arcymistrzowską.

W dniach 2-11 marca 2013 w Budapeszcie rozgrywany jest turniej z serii „First Saturday„. W głównym turnieju arcymistrzowskim startuje 10 zawodników, w tym trzech arcymistrzów. W turniejach organizowanych przez znanego węgierskiego działacza Laszlo Nagy’ego startowało wielu znanych szachistów, a normy arcymistrzowskie zdobywali tacy gracze, jak Timur Radjabov, Peter Leko, czy nasza Iweta Rajlich(zdobyła dwie normy GM).

Skład turnieju:

No. Nazwisko, Imię FED Rtg
3 GM Gonda Laszlo HUN 2538
5 GM Czebe Attila HUN 2492
8 IM Vishnu Prasanna. V IND 2483
10 IM Duda Jan-Krzysztof POL 2468
1 IM Kalegin Evgenij RUS 2462
6 GM Varga Zoltan HUN 2446
4 FM Hujbert Florian HUN 2429
9 IM Manca Federico ITA 2411
7 CM Arjun Bharat IND 2294
2 Grimm Daniel HUN 2221

Norma arcymistrzowska wynosi 7 pkt.

W I rundzie nasz Mistrz Europy do lat 14 i 4 zawodnik na świecie do lat 18 pokonał IM Evgenija Kalegina. Niestety nie ma transmisji z tych zawodów.

W II rundzie nasz młody Mistrz Europy pokonał arcymistrza Zoltana Vargę.

W III rundzie po sprawnie działającym toporem naszego juniora znalazł się reprezentant Węgier Daniel Grimm.

W IV rundzie nasz młody zawodnik po raz kolejny odnotował wygraną. Tym razem pokonał reprezentanta Indii Baratha Arjuna.

Toporek JK Dudy działa skutecznie 🙂 Tym razem wpadł pod niego jedyny w tym turnieju zawodnik z rankingiem powyżej 2500 – GM Laszlo Gonda. I tak Jasiu ma cały czas komplet. Ale nie jest jedyny z takim dorobkiem.

Jasiu Duda zadziwia dalej. Dziś znowu wygrał i do tego w miniaturze. Posiadający odrobinę wyższy ranking hinduski mistrz międzynarodowy Prasanna V. Vishnu został odprawiony po 2,5 godziny gry.

VII runda była najtrudniejsza, jak do tej pory. W partii „na szczycieHujbert-Duda zanotowano remis, co nie zmienia kolejności w tabeli na dwie rundy przed końcem.

Przedostatnia runda, to kolejna wygrana naszego zawodnika – tym razem z Federico Mancą, która powoduje, że jutro tylko będzie oczekiwał na swojego przeciwnika, aby zatwierdzić normę GM. Jeżeli ten się nie wystraszy i przyjdzie, to zwycięstwo w tej partii pozwoli Jankowi przekroczyć ranking 2500 na kwietniowej liście rankingowej FIDE, co będzie oznaczało, że po zrobieniu trzeciej normy zostanie przyznany mu tytuł arcymistrza.

W ostatniej rundzie przeciwnikiem Janka był ostatni z arcymistrzów Atilla Czebe. Nasz junior nie odpuścił tej partii, jednak nie udało mu się znaleźć drogi do wygranej i w niedoczasie zgodził się na remis. Turniej wygrał z wynikiem 8 z 9, zdobył II normę arcymistrzowską oraz zainkasował 30 pkt ELO. Gratulacje!!!

Szczegółowe wyniki.

2 Comments

  1. Pingback: Lista rankingowa - kwiecień 2013 - PZSzach Newsy

  2. Pingback: Lista rankingowa - kwiecień 2013 - chessbrains.pl

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.