ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Turnieje szachowe

Dortmund 2015.

| 0 comments

Dortmund 2015 logo

W dniach 27 czerwca – 5 lipca 2015 rozegrany zostanie w Dortmundzie po raz 43 szachowy turniej „Sparkassen Chess Meeting„, w którym najlepsi niemieccy zawodnicy mają możliwość spotkania się z najlepszymi szachistami świata. W tej edycji gospodarzy reprezentują Arkadij Najditsch(2722), Liviu-Dieter Nisipeanu(2654) oraz Georg Meier(2654). Natomiast w „reszcie świata” zobaczymy Fabiano Caruanę(2805),Władymira Kramnika(2783), Wesleya So(2778), Iana Nepomniachtchi(2720) oraz Yifan Hou(2676).

Transmisja

Runda I

Dortmund 2015 R1Fot. Organizatorzy

Zawody rozpoczęły się od niespodziewanego zwycięstwa Najditscha nad Kramnikiem, ale też niespodzianką – i być może większego kalibru – była porażka So z Nisipeanu. Partie Nepomniachtchiego z Caruaną 0raz Maiera z Hou zakończyły się remisami.

Runda II

Dortmund 2015 R2Fot. Organizatorzy

Z niecierpliwością na pojedynek Caruany z So oczekiwali kibicie w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy spotkali się dwaj najnowsi reprezentanci tego kraju, a lepszym okazał się dawny filipińczyk, który pokazał, że jednak ataki na króla są lepsze od tych na skrzydle hetmańskim. W innym pojedynku dwóch reprezentantów tego samego kraju – Niemiec – lepszy okazał się Nisipeanu, który wykorzystał niedokładną grę Najditscha w bardzo skomplikowanej pozycji. Kramnik pokazał Hou, że ta jeszcze musi się sporo uczyć, aby dorównać najlepszym zawodnikom świata. Jedyny remis padł w pojedynku Nepomniachtchiego z Meierem. I tak z kompletem punktu prowadzi dawny reprezentant Rumunii, a teraz Niemiec – Nisipeanu.

Runda III

Dortmund 2015 R3Fot. Organizatorzy

Pierwszą połówkę stracił Nisipeanu, który zremisował poprzez powtórzenie posunięć z Hou. Najditsch po pełnej błędów grze pokonał So. Meier miał szansę zwyciężyć, jednak Amerykanin przejął inicjatywę po kontroli czasu i to on zdobył punkt. Jedno niedokładne posunięcie Nepomniachtchiego wystarczyło, aby to Kramnik przychylił partię na swoją korzyść. Samodzielnym liderem jest nadal Nisipeanu, który ma 2,5 pkt.

Runda IV

Dortmund 2015 R4Fot. Organizatorzy

Dwa zwycięstwa i dwa remisy, to efekt kolejnej rundy w Dortmundzie. Caruanawjechał” do obozu Najditscha zdwojonymi pionkami, a następnie wsparł je skoczkiem na e5, co wystarczyło do wygrania. Meier długo dobrze się trzymał w pojedynku z Kramnikiem, jednak w końcowym niedoczasie źle poszedł królem i za chwilę Rosjanin zdobył cały punkt. So w pojedynku z Hou miał trzy pionki więcej, ale to on musiał powtarzać posunięcia, gdyż wieża na siódmej linii w połączeniu z hetmanem wdzierającym się do obozu Amerykanina była bliska zamatowania. Drugi remis padł w pojedynku dwóch panów „N„, gdzie przewagę miał Nepomniachtchi, ale Nisipeanu zneutralizował ją i ma już 3 pkt. Jednak nie jest samodzielnym liderem, gdyż dogonił go Kramnik.

Runda V

Dortmund 2015 R5Fot. Organizatorzy

Pojedynek Kramnika z Caruaną był zapewne najważniejszą partią całego turnieju. Jak się okazało, emocji było sporo i obaj rywale popełniali błędy. Jednak to ten młodszy okazał się finalnie bardziej odporny i pokonał swojego starszego kolegę. W pewnym momencie wydawało się, że nie zroszowany król So znajdzie się w niebezpieczeństwie, jednak Nepomniachtchi przeliczył się i drugi z Amerykanów odniósł dziś zwycięstwo. Najditsch miał pionka więcej w wieżówce z Hou, jednak nie wykazał się klasą Rubinsteina i partia zakończyła się remisem. Podobnym wynikiem zakończył się pojedynek Nisipeanu z Meierem, w którym żaden z rywali nie silił się na zaostrzenie pozycji. Tak więc teraz na czele mamy ciągle Nisipeanu, którego dogonił Caruana.

Runda VI

Dortmund 2015 R6tFot. organizatorzy

Nisipeanu wydostał się z pozycji, która Kramnikowi dawała spore szanse na wygraną i zgarnął połowę punktu. Jednak nie jest już liderem, bo Caruana pokona Hou i objął samodzielne prowadzenie. Wygrał też dziś Napomniachtchi, który zrealizował przewagę w partii z Najditschem. Drugi remis padł w pojedynku Meiera z So i tak Caruana z 4,5 pkt jest samodzielnym liderem.

Runda VII

Dortmund 2015 R7Fot. Organizatorzy

Nisipeanu postanowił zagrać gambit Evansa przeciwko Caruanie, jednak Włoch nie dał się zaskoczyć i łatwo przejął inicjatywę, a potem skutecznie ją zrealizował. Kramnik postanowił poświęcić figurę za 3 pionki w pojedynku z So, jednak okazały się one nie za szybko idące i to Amerykanin odniósł zwycięstwo. Dwie pozostałe partie zakończyły się remisami. W ten sposób zwycięzcą został Caruana, który zdobył 5,5 pkt wygrywając 5 ostatnich partii z rzędu.

# Nazwisko, Imię Pkt SB
1 Caruana, Fabiano 5.5 17
2 So, Wesley 4 14.5
Nisipeanu, Liviu-Dieter 4 12.75
4 Kramnik, Vladimir 3.5 10
5 Nepomniachtchi, Ian 3 10.25
Naiditsch, Arkadij 3 10
7 Hou, Yifan 2.5 8.25
Meier, Georg 2.5 8.25

Dortmund 2015 wyniki

Oficjalna strona turnieju.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.