| 2 komentarze

Keres 2016 logo2

Już w drugi weekend stycznia 2016 całkiem spora grupa silnych szachistów spotka się w stolicy Estonii Tallinie, gdzie rozegrany zostanie Memoriał Paula Keresa, który rozpocznie międzynarodowy rok tego wybitnego szachisty.

Paul Keres

Paul Keres urodził się w 1916 roku, a w 1938 roku zwyciężył w turnieju AVRO w Holandii i nabył prawo do meczu o Mistrzostwo Świata z Alechinem. Niestety wybuch II wojny światowej spowodował, że nigdy się on nie odbył. Po wojnie i śmierci Alechina Keres jeszcze kilkakrotnie starał się dotrzeć do tej fazy walki o tytuł najlepszego szachisty globu, jednak bezskutecznie. 7-krotnie uczestniczył w Olimpiadzie szachowej, jako reprezentant ZSRR oraz raz jako Estończyk. Powszechnie uznawany jest jako zawodnik grający „fair play”. Estońska Federacja Szachowa wspólnie z ACP zorganizowała 25 edycję memoriału tego wybitnego zawodnika, a zawody odbędą się w dniach 7-10 stycznia 2016.

Keres 2016 logo4

Do zawodów zgłosiło się ponad 170 uczestników, a wśród nich jest zaproszony przez ACP Jan-Krzysztof Duda sklasyfikowany na liście rankingowej z 14 numerem startowym. Oprócz niego zobaczymy w grze Kamila Mitonia oraz Annę Kantane(Iwanow). Z pierwszym zobaczymy Rosyjskiego arcymistrza Iana Nepomniachtchiego. Turniej rozegrany zostanie tempem szachów szybkich.

Rundy I-IV

Udanie rozpoczął turniej w Tallinnie Jan-Krzysztof Duda, który odniósł 4 zwycięstwa, w tym pokonał była Mistrzynię Świata Aleksandrę Kosteniuk i jest wśród piątki liderów bez straty punktu. Obok niego są to także Daniel Fidman, Kiril Georgiev, Viktor Mikhalevski, oraz Aleksey Gaganov. Kamil Mitoń poniósł jedną porażkę i z 3 punktami zajmuje 44 pozycję. Natomiast Anna Kantane z 2,5 pkt jest sklasyfikowana na 61 miejscu. Niespodzianką dnia było pokonanie w II rundzie przez Juriego Krupenskiego(2362) Borysa Gelfanda(2733) po pięknej kombinacji z ofiarą hetmana.

Keres Janek DudaFot, Organizatorzy

Rund V-VIII

Jedną wygraną, a potem trzy remisy uzyskał kolejnego dnia Janek Duda, co daje mu dzieloną z 5 innymi zawodnikami drugą pozycję z 6,5 pkt tracąc połówkę do prowadzącego Howella. Jednym z nich jet też Kamil Mitoń, który po porażce z drugiej rundzie wszystko wygrywał aż do rundy VIII, gdzie spotkał się z Dudą i podzielił punkt. Anna Kantane grała ze zmiennym szczęściem i ma 4,5 pkt. Prowadzący Anglik w VIII rundzie rozegrał najładniejszą do tej pory partię turnieju, gdzie po przepięknych ofiarach pokonał Jumabayeva. Trzy ostatnie rundy rozegrane zostaną w niedzielę od 10:00.

Keres Duda MitonFot. chess24.com

Rundy IX-XI

Od falstartu rozpoczęli nasi zawodnicy ostatni dzień zawodów. Janek spotkał się z najwyżej notowanym w tych zawodach Igorem Kovalenko(2734), od którego okazał się lepszy w 2014 roku podczas Mistrzostw Europy w szachach szybkich we Wrocławiu. Tym razem rozegrał najsłabszą partię w tym turnieju i to rywal okazał się lepszy. Kamil również doznał porażki z Borisem Gelfandem(2733). W przedostatniej rundzie nasi Mitoń się odegrał na reprezentancie gospodarzy Tomsie Kantansie(2547), a Janek zremisował z Evgenijem Romanovem(2529).  W ostatniej rundzie Janek pokonał innego Estończyka Zigurdsa Lankę(2456), a Kamil zremisował z Peterem Svidlerem(2736).

Keres KovalenkoFot. PZSzach

Turniej wygrał Igor Kovalenko zdobywając 9 punktów i wyprzedził Howella, Gelfanda i Ganguly’ego, którzy mięli o pół punktu mniej. Duda i Mitoń zdobyli po 8 pkt i zajęli odpowiednio 5 i 12 miejsce zdobywając 29 i 17 pkt ELO. Anna Kantane zdobyła 5,5 pkt i została sklasyfikowana na 94 pozycji tracąc niestety 17 pkt ELO.