ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

Turnieje szachowe

Dortmund 2017.

| 27 komentarzy

I doczekaliśmy się po raz drugi Polaka w superturnieju w Dortmundzie. Jest nim lider naszej reprezentacji Radek Wojtaszek(2736), który rozstawiony jest z trzecim numerem startowym.

Jego rywalami są nie byle jacy szachiści, bo:

 1. Vladimir Kramnik(2812)
 2. Maxime Vachier-Lagrave(2791)
 3. Dmitry Andreikin(2712)
 4. Yue Wang(2699)
 5. Vladimir Fedoseev(2726)
 6. Liviu-Dieter Nisipeanu(2683)
 7. Matthias Bluebaum(2642).

Zawody rozegrane zostaną w dniach 15-23 lipca z dniami wolnymi 17 i 20 lipca.

Transmisja

Oficjalna strona zawodów.

27 Comments

 1. radek robi postępy.chyba 1 raz w superturnieju wyszedł na 50% na memoriale gaszymowa.może teraz bedzie lepiej?oprócz kramnika i mvl reszta jest do łyknięcia… 😉

  • To prawda słabi przeciwnicy, słaby turniej. Po co Radek tam w ogóle gra. Powinien od razu zagrać mecz o mistrzostwo świata z Carlsenem. Raz już wygrał, nieważne że dwa razy przegrał. Fischer też nie miał najlepszego wyniku ze Spasskim przed meczem w Rejkjawiku. 🙂

 2. No dzisiaj kilka drobnych niedokładności koło 30+ ruchu. Były szanse po otwarciu MVL na cały punkt. Bardzo dobra partia Radka.

  • Słabo, bardzo słabo, tylko remis z jakimś słabym graczem z Francji. Dlaczego Radek gra w tym turnieju ? Dlaczego nie gra na przykład w Genewie ? 🙂

 3. silnik pokazywał ze radek w grze srodkowej miał przewagę i to chyba znaczną,ale remis czarnymi w partii hiszpanskiej z niedawnym nr 2 swiatowego rankingu to też coś. teraz wykosić -jak mawiają-dół tabeli i po zwycięstwo w tych zawodach 🙂

 4. Dzisiaj przeciwnik trochę podarował Radkowi zwycięstwo, ale takie partie też trzeba umieć wygrywać.

 5. go radek go! chinczyk łyknięty!z kramnikiem mozna zremisować,a jak sie da ograć,a resztę dobić i osiągnąć historyczny sukces! 🙂

  • Słaby turniej, słaby gracze, Radek na pewno wygra go, a potem zagra mecz o mistrzostwo świata i na pewno go wygra, Carlsen to bardzo słaby szachista. Dotychczas wygrywał z Radkiem fuksem.

 6. na wojtaszku się świat szachowy nie kończy!wyjdzmy z tego polskiego wąskiego zaścianka. np. ciekawe ze dotąd nie ukazała sie po polsku żadna książka o ostATNIM meczu o mś carlsen-karjakin.ktoś wie czemu?

 7. Bo nikt już nie czyta? Ostatnio oglądałem wywiad ze Svidlerem, który pytany o to, co ostatnio przeczytał powiedział o jakiejś książce Gelfanda sprzed kilku ładnych lat.

  Co do turnieju. Czemu w ogóle nie było relacji z Najdorfa. Teraz trwa Lake sevan z Świerczem, który nieźle sobie radzi. Portal umiera? Wakacje?

 8. jak to-komentatorzy świetni:jerzy,marek m i gargamel!! [może konikowski,matlak i filipowicz?? 😉 ]
  ale innych nie ma-chyba tylko blog jopka i konikowskiego,ale to wciąż za mało.dobrze ,że mamy 3 dobre czasopisma i można sobie poczytać konkretnie ,ale dopiero za jakis czas

  • Polskie szachy to po prostu dno i żenada. Niebywałym sukcesem jest medal brązowy mężczyzn na DMŚ, pierwszy po wojnie. Słabe turnieje, słabi gracze, słabe wydawnictwa szachowe, dno i wodorosty, a pod dnem jeszcze wiele metrów mułu, a tam właśnie mieszka gargamel 🙂

 9. Szkoda, że to właśnie tutaj, ktoś postanowił zakomunikować całemu światu – jestem idiotą.

  • Słaby komentarz „konserwy”, na poziomie idioty. Ten portal to nie cały świat, no i „konserwa” może idiota, ale ma prawo nim być. Podobnie jak fuszerzy w szachach.

 10. czyż radem w któryms momencie nie miał fiedosiejewa na widelcu??wolny pionek przewagi i co sie stało??jakiś wybitny komentator to wyjaśni?poza tym radek jest współliderem…

 11. Tak dobrze grającego Wojtaszka jeszcze nie widziałem, a obserwuję jego partie już ponad 10 lat. Wczoraj wypuścił, ale co ma powiedzieć Bluebaum, który dał się złapać na pata, mając wieże więcej. Moim zdaniem Wojtaszek ten turniej wygra. Obecnie ranking uzyskany to 2845 i plus 6 punktów do rankingu.

  • Słaby komentarz, wyniki można poznać dopiero po zakończeniu turnieju. No chyba, że ktoś założył spółdzielnie. No i ten bałwochwalczy złoty cielec w postaci rankiego demaskuje fuszera konserwę 🙂

   • Odkrycie na poziomie idioty kwalifikowanego; wyniki można poznać dopiero po zakończeniu turnieju. Trzy zdania, jeśli to coś można nazwać zdaniami i 15 błędów. Trzeba mieć tupet żeby przy takiej gramatycznej ciemnocie pisać.

    • Panu Jerzemu, po prostu, brak jest kultury ! Można czasem pajacować, nawet na szachowym forum, ale czynienie z uszczypliwych i niegrzecznych wpisów swego credo nie świadczy dobrze o kondycji intelektualnej dyskutanta.
     Przez pewien czas miło było powitać na forum nowe osoby, teraz jednak grono uczestników ograniczyło się do towarzystwa wzajemnej adoracji dwóch osób przytłaczających forum swymi błyskotliwymi komentarzami. Aby dyskutantom nie przeszkadzać – usuwam się w cień, co i Markowi M. pod rozwagę poddaję !

     • ASJ, nieśmiało pragnę zauważyć, że ja jestem miszczem, a ty mistrzem, zazdroszczę tobie 🙂

 12. dzis radek gra z andreikinem-4 remisy z 4 partii,więc można gościa przepchać,skoro muruje,ale pewnie ta partia też zakonczy sie remisem…zostały 3 rundy,tylko wygrana da gwarancje sukcesu 🙂

 13. gryziecie sie jak te pajace w sejmie.proszę na temat-czy w partii z andrejkinem radek nie stał gorzej?czyż nie musiał walczyć o remis?czy mnie sie tylko tak wydaje?

  • Po 4 bardzo dobrze rozegranych partiach, w tej z Andrejkinem , Wojtaszek powrócił do swoich złych nawyków, z tendencją do wpadania w niedoczas i pasywności. Także 3 razy wykonał posunięcia od ręki, co o mało nie kosztowało go przegranej. Na szczęście partia zakończyła się remisem i przy przegranej Bluebauma nasz arcymistrz został samodzielnym liderem. Teraz do wygrania turnieju potrzebna jest jedna wygrana w dwóch pozostałych partiach.
   PS Ja oglądam wszystkie partie turnieju w transmisji na żywo i na drugi dzień chcę się podzielić swoimi wrażeniami z rundy, bo nie każdy ma tyle czasu co ja. Jednak cokolwiek napiszę , to zaraz pojawia się ten fachowiec i pisze, że słaby komentarz i potem jeszcze kilka innych bzdur. Sprawozdania z Dortmundu na tym portalu są dość ubogie. Moje mogłyby być znacznie bogatsze w treść, ale po co się męczyć skoro i tak zostanę zaliczony do folkloru, wraz z tym palantem. Jeżeli ktoś nie widzi różnicy , to jego sprawa. Usuwać się w cień jest bardzo prosto, bo to nawet ja potrafię.

 14. a co było dzisiaj z bluebaumem??miał chyba po 30 posunieciu dużą przewagę,a na koniec zdaje sie ze musiał sie ratować …?!?

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.